Platery art déco z Fabryki Norblina


Nową wystawę czasową w naszym Muzeum tworzy ekspozycja platerów w stylu art déco, wytwarzanych w Fabryce Norblina w latach 30. XX wieku. Zakład proponował je klientom otwartym na nowoczesność i oryginalność. Norblinowskie patery, cukiernice czy koszyki utrzymane w tej stylizacji charakteryzują się geometryczną formą i zrytmizowaną kompozycją. Wśród projektantów, z którymi Fabryka Norblina współpracowała w okresie międzywojennym, byli m.in. Julia Keilowa i Leon Szatzsznajder.

Jednym z przedmiotów, które w znakomity sposób oddają ducha epoki nacechowanej żywiołowym tempem przemian w stylu życia, zamiłowaniem do tego, co innowacyjne oraz wiarą w postęp i potencjał nowych technologii, jest cukiernica Kula. Zaprojektowała ją Keilowa właśnie, około 1935 roku na zlecenie Fabryki Norblina. Dziś cukiernica zaliczana jest do kanonu arcydzieł polskiego wzornictwa.

Wystawa czasowa prezentuje platery ze zbiorów Muzeum Fabryki Norblina, z kolekcji Adama Leja, a także ze zbiorów Muzeum Warszawy.

To Muzeum Warszawy było również bezpośrednią inspiracją do stworzenia tej ekspozycji. Od 21 marca do 1 września można w nim bowiem podziwiać wystawę „Julia Keilowa. Projektantka”, która opowiada o tej wybitnej warszawskiej rzeźbiarce i metaloplastyczce, między innymi, w kontekście emancypacji kobiet projektantek oraz w odniesieniu do wybitnych europejskich twórczyń pierwszej połowy XX wieku. Muzeum Fabryki Norblina jest partnerem wystawy.

Zachęcamy do obejrzenia ekspozycji „Julia Keilowa. Projektantka”. Szczegóły:

https://muzeumwarszawy.pl/wystawa/julia-keilowa-projektantka/