Skip to content

Budda Warszawski dołączył do naszej wystawy

Do naszego Muzeum powróciły dwie figurki buddy, które zostały wyprodukowane tu ponad 100 lat temu na zlecenie rządu Mongolii. Można podziwiać je w jednej z witryn muzealnych w Fabryce Norblina. Zachęcamy do poznania tej niezwykłej historii.

Ponad 100-letnią podróż odbyły dwie blaszane figurki buddy. W 1912 roku władze świeżo uwolnionej od Chin Mongolii opłaciły wykonanie 10 000 posągów Buddy długiego życia – Amitajusa. Aż 9 000 z tych figurek powstało w zakładach firmy Norblin, Bracia Buch i T. Werner. Dwie z nich, dzięki uprzejmości kustosza Macieja Magury-Góralskiego, trafiły do Muzeum Fabryki Norblina, które dziś znajduje się na dawnych, pofabrycznych terenach.

Zapraszamy do zwiedzania Muzeum Fabryki Norblina z przewodnikiem, który ze szczegółami opowie historię naszych nowych eksponatów. Od listopada ze zwiedzania w tej formie można skorzystać w nowych godzinach – w soboty i niedziele o 13:00, 14:30 i 16:00. Po wcześniejszym umówieniu terminu istnieje możliwość zwiedzania także po angielsku, niemiecku hiszpańsku i włosku.