„Zetrzyj z włosów pył bitewny” – zapraszamy na wyjątkową wystawę

„Zetrzyj z włosów pył bitewny” to zorganizowana przez Archiwum Akt Nowych, Fundację Archeologia Fotografii i Muzeum Fabryki Norblina wystawa fotografii Ryszarda Białousa i Tadeusza Sumińskiego – dwóch powstańców, którzy – mimo tragicznych przeżyć – potrafili dostrzec otaczające nas piękno i zatrzymać je w kadrze. Na wystawie prezentowane będą fotografie krajobrazów przyrody Polski i Argentyny (Patagonia) – miejsc, z którymi związali swoje powojenne życie autorzy zdjęć. Ryszard Białous, dowódca batalionu „Zośka” oraz Tadeusz Sumiński, żołnierz tego oddziału, przeszli powstańczy szlak bojowy z Woli przez Stare Miasto, Śródmieście aż po Czerniaków. Swoje dalsze życie związali z różnymi zakątkami świata. Ryszard Białous wybrał, nie bez przymusu, życie na emigracji i zamieszkał w Argentynie. Tadeusz Sumiński pozostał w Polsce, a gdy przeszłość akowska zmusiła go do zmiany planów zawodowych – został zawodowym fotografikiem. Ich zdjęcia podziwiać można w przestrzeni wystawienniczej w budynku Plater na poziomie +1 od 3 sierpnia do 2 października. Kuratorkami wystawy są Magdalena Hartwig i dr Agnieszka Pietrzak. Za projekt graficzny odpowiada Beata Świerczyńska.

Na weekend, 3 i 4 sierpnia, kino KinoGram i Muzeum Fabryki Norblina przygotowały ofertę specjalną.  W KinoGramie odbędą się pokazy filmów powstańczych – „Kanał” Andrzeja Wajdy (sobota, godz. 17:15) i „Miasto 44” Jana Komasy (niedziela, godz. 16:00). Przed seansami będzie można również zwiedzić kompleks przy Żelaznej 51/53 – na dodatkowe oprowadzanie ścieżką „Fabryka Norblina w Pigułce” zaprosi przewodnik Muzeum. W sobotę wycieczka wystartuje o 16:00, dzień później – o 14.30. Na tych, którzy zdecydują się na obie aktywności, czekać będą promocyjne ceny: bilety na seans filmowy – 35zł, bilety na muzealne zwiedzanie – normalny 40 zł, ulgowy 20 zł. Zniżka w Kinogramie obowiązuje po okazaniu biletu z Muzeum.

Już wkrótce podamy program wydarzeń towarzyszących.

Zapraszamy!