Warszawa walczy 1944 – jak ewoluowała pamięć o Powstaniu Warszawskim

Muzeum Fabryki Norblina wraz z Archiwum Akt Nowych oraz Fundacją Archeologii Fotografii serdecznie zapraszają na kolejne z cyklu spotkanie tematyczne zatytułowane „Warszawa walczy 1944 – jak ewoluowała pamięć o Powstaniu Warszawskim”, które odbędzie się 25 września 2024 r. o godzinie 18.00.

Spotkanie dotyczyć będzie wystawy „Warszawa Walczy 1944 – 63 dni Powstania Warszawskiego”, która miała miejsce w 1982 roku na terenie dawnych zakładów Fabryki Norblina – Walcowni Metali „Warszawa”. Była to jedna z pierwszych w Polsce w okresie PRL publicznych wystaw dotyczących Powstania Warszawskiego. Tłem ekspozycji właściwej były hale dawnej Fabryki Norblina, do których świeżo wprowadziło się Muzeum Techniki NOT i otworzyło tutaj oddział Muzeum Przemysłu – Zabytkowy Zakład Przemysłowy dawnej Fabryki Norblina. Kulisy, jak i sama organizacja wystawy, która była ważnym wydarzeniem w życiu Warszawy i Polski początku lat 80-tych, tuż po wprowadzeniu Stanu Wojennego, do dziś budzą emocje.

Wystawę w kontekście historii samej Fabryki Norblina jak i czasów, w których została zorganizowana przybliżą zaproszeni goście:

Magdalena Hartwig – kustosz Archiwum Akt Nowych
Artur Setniewski – dyrektor Muzeum Fabryki Norblina

Spotkanie odbędzie się na terenie Fabryki Norblina, na poziomie 0 w budynku Plater (Namiarownia, w pobliżu schodów ruchomych). Wstęp jest bezpłatny.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Zetrzyj z włosów pył bitewny”, dostępnej w przestrzeni wystawienniczej budynku Plater do 2 października.

Zapraszamy!