W Muzeum Fabryki Norblina w Warszawie odbyła się wystawa prezentująca kopie prac Stefana Norblina, jednego z najwybitniejszych artystów II Rzeczpospolitej. Ekspozycja, obejmująca 24 dzieła artysty, dostępna była w dniach od 28 lutego 2024 do 31 maja 2024 roku, na poziomie +1 w budynku Plater. Prace pochodzące z lat 20. i 30. XX wieku zostały udostępnione dzięki współpracy z Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz Archiwum Państwowym w Lublinie.
Wystawa skupiała się na plakatach stworzonych przez Norblina na zlecenie Ministerstwa Komunikacji i Polskich Kolei Państwowych, promujących polskie miasta i regiony. Wśród eksponatów znalazły się również plakaty filmowe, reklamowe oraz anonse wydarzeń kulturalnych. Szczególną uwagę zwracał monumentalny wizerunek Marszałka Józefa Piłsudskiego, który podkreślał znaczenie polityczne tamtego okresu.
Norblin, wybitny artysta, zainspirowany swoimi podróżami po Europie, wprowadził do polskiej plastyki okresu międzywojennego unikalną wizję artystyczną. Jego prace wyróżniały się nowoczesnym podejściem i świeżością, które odróżniały je od innych dzieł graficznych tego czasu.
Wystawa przypominała również o związkach Stefana Norblina z rodem Norblinów, znanym z działalności przemysłowej w Warszawie, oraz o jego dalszej karierze po wybuchu II wojny światowej, kiedy to wyjechał z Polski i zyskał międzynarodowe uznanie dzięki monumentalnym dekoracjom pałacowym tworzonym w Indiach. Po wojnie osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie niestety zakończył swoje życie w 1952 roku.
Na terenie Fabryki Norblina, na skwerze Jana Piotra i Stefana Norblinów, codziennie po zmroku wyświetlana była krótka animacja inspirowana twórczością Stefana oraz jego prapradziadka, Jana Piotra Norblina. Wystawa była nie tylko okazją do podziwiania unikalnej sztuki, ale także do głębszego zrozumienia dziedzictwa artystycznego rodziny Norblinów.