Regulamin zwiedzania Muzeum Fabryki Norblina w Warszawie
(Wykaz Muzeów MKiDN nr 919)
(Dalej: „Regulamin)
§1 Postanowienia ogólne
- Regulamin określa zasady zwiedzania oraz zawierania umów, w tym umów na odległość, o świadczenie przez Muzeum Fabryki Norblina (dalej: „Muzeum”) usług zwiedzania ekspozycji Muzeum, w tym wystawy stałej oraz wystaw czasowych organizowanych w Muzeum, któremieści się w Warszawie, przy ulicy Żelaznej 51/53.
- Muzeum Fabryki Norblina zostało wpisane do wykazu muzeów prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie art. 5b ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (dalej: „ustawa”). Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje nadzór nad Muzeum na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy.
- Zakup biletu wstępu do Muzeum lub na wydarzenie programowe stanowi akceptację niniejszego regulaminu.
- Każda osoba zwiedzająca Muzeum zobowiązana jest do przestrzegania niniejszego regulaminu.
- Regulamin jest dostępny na stronie internetowej Muzeum: tutaj, w kasie muzeum.
- Muzeum zastrzega sobie prawo do zmiany niniejszego regulaminu.
§2 Zwiedzanie Muzeum
- Muzeum jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00 oraz w soboty i niedzieli w godzinach 12:00 – 18:00 z wyjątkiem dni technicznych, które może wyznaczyć Dyrektor Muzeum.
- Muzeum jest zamknięte dla zwiedzających w dni ustawowo wolne od pracy oraz w inne dni, które wyznaczy Dyrektor Muzeum. Informacja o zamknięciu Muzeum dla zwiedzających w danym dniu będzie dostępna na stronie internetowej Muzeum, najpóźniej na 24 godziny przed planowanym zamknięciem.
- Muzeum może organizować wydarzenia programowe, które mogą czasowo ograniczać dostęp do części ekspozycji Muzeum.
- Liczba zwiedzających Muzeum jest ograniczona w uwagi na przepisy bezpieczeństwa. W sytuacji, gdy liczba zwiedzających przekroczy limit bezpieczeństwa wejście do Muzeum lub poszczególnych części jego ekspozycji może zostać czasowo wstrzymane.
- Limity bezpieczeństwa, o których mowa w ust. 5 powyżej, mogą zostać zmienione z uwagi na przepisy powszechnie obowiązujące, w tym związane z czasowymi ograniczeniami dostępności muzeów dla zwiedzających.
- Czas niezbędny na zawiedzenie indywidualne z biletem kupionym w kasie lub aplikacji wynosi 4 godziny, przy czym zakłada on zapoznanie się z 2 z 4 podstawowych ścieżek zwiedzania (Budynki i Architektura, Maszyny i Urządzenia, Wyroby, Ludzie) wystawy stałej Muzeum. Z uwagi na powyższe rekomendowanym jest wejście do Muzeum na 4 godziny przed jego zamknięciem dla zwiedzających. Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za brak możliwości zwiedzenia całości Muzeum z uwagi na zbyt późne wejście przez zwiedzającego na ekspozycję Muzeum.
- Czas zwiedzania ścieżki łączonej (Fabryka w Pigułce) wynosi od 50 do 70 minut.
- Wystawa stała Muzeum jest dostępna dla zwiedzających bez ograniczeń wiekowych. W wypadku wprowadzenia ograniczenia wiekowego na wystawach czasowych lub podczas wydarzeń programowych organizowanych w Muzeum informacja taka będzie dostępna dla zwiedzających na stronie internetowej Muzeum.
- Zwiedzanie ekspozycji przez małoletnich poniżej 13 roku życia jest możliwe wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego lub innej osoby pełnoletniej sprawującej opiekę nad małoletnim.
- Zwiedzanie wystawy stałej oraz wystaw czasowych Muzeum możliwe jest indywidualnie oraz grupowo, w tym także z przewodnikiem muzealnym, przy czym indywidualne zwiedzanie bez przewodnika muzealnego rekomendowane jest z wykorzystaniem aplikacji Muzeum lubdruków ulotnych dostępnych do zakupu w kasie Muzeum (punkt informacyjno-kasowy BILETY INFO).
§3 Zwiedzanie Muzem
- Wejście do Muzeum w celu zwiedzenia wystawy stałej lub wystaw czasowych jest odpłatne.
- Muzeum może organizować odpłatne i nieodpłatne wydarzenia programowe.
- Cennik biletów wstępu do Muzeum oraz biletów na wydarzenia programowe odpłatne organizowane przez Muzeum, cennik biletów uprawniających do zwiedzania Muzeum z przewodnikiem znajduje się na stronie www.muzeumfabrykinorblina.pl oraz w kasie Muzeum (punkt informacyjno-kasowy BILETY INFO).
- Rodzaje biletów oraz warunki, jakie należy spełnić przy zakupie biletu innego rodzaju, niż bilet normalny dostępne są na stronie Muzeum www.muzeumfabrykinorblina.pl oraz w kasie Muzeum (punkt informacyjno-kasowy BILETY INFO).
- Zwiedzanie Muzeum przez osoby niepełnosprawne i ich opiekunów jest nieodpłatne.
- Zwiedzanie Muzeum z przednikiem muzealnym jest możliwe pod warunkiem dostępności przewodnika w chwili zakupu biletów. Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem możliwe jest grupowo – grupy od 10 do 30 osób.
- W wypadku chęci otrzymania biletu bezpłatnego każda osoba zobowiązana jest udostępnić do wglądu dokument, który jest podstawą do nabycia otrzymania biletu bezpłatnego.
- Zwiedzanie Muzeum oraz udział w wydarzeniu programowym odbywają się w dniu wskazanym na bilecie wstępu. Niewykorzystany przez zwiedzającego bilet nie uprawnia go do zwiedzania Muzeum na jego podstawie w innym dniu. Niewykorzystany przez zwiedzającego bilet na wydarzenie programowe nie uprawnia go do wzięcia udziału w innym wydarzeniu programowym lub w tym samym wydarzeniu programowym odbywającym się w innym dniu.
- Bilety wstępu na eskpozycję Muzeum lub na wydarzenie programowe można nabyć w kasie Muzeum oraz za pośrednictwem elektronicznego systemu sprzedaży biletów on-line w aplikacji Fabryka Norblina. System sprzedaży biletów on-line dostępny jest w aplikacji Fabryka Norblina.
- Kasy Muzeum czynne są jest w godzinach pracy ekspozycji.
- Kasy Muzeum przyjmują płatności w gotówce w złotych polskich. Ponadto w kasach akceptowane są transakcje bezgotówkowe przy użyciu kart płatniczych oraz innych form płatności zbliżeniowych, w tym przy użyciu kodu BLIK.
- Zwiedzający mają obowiązek okazać zakupiony bilet wstępu na żądanie pracowników Muzeum oraz pracowników administracyjnych Fabryki Norblina.
- Bilety wstępu zakupione poprzez system on-line można wydrukować lub zapisać na urządzeniu mobilnym umożliwiającym wyświetlenie pliku w celu jego okazania przy kontroli biletów przez pracowników Muzeum.
- W kasie Muzeum można otrzymać fakturę pod warunkiem zgłoszenia takiej potrzeby przez
dokonaniem transakcji zakupu biletu.
§4 Rezerwacja i zwroty biletów wstępu
- Na stronie internetowej i w aplikacji Fabryka Norblina dostępny jest dla zwiedzających system rezerwacji biletów wstępu do Muzeum oraz na wydarzenia programowe.
- Zwiedzający może dokonać rezerwacji niezależnie od sposobu zwiedzania Muzeum (indywidualnie, grupowo).
- Zarezerwowane bilety należy opłacić bezpośrednio przy zakupie biletu.
- Zwrotu niewykorzystanych i nieuszkodzonych biletów wstępu do Muzeum lub na wydarzenie programowe można dokonać jedynie w terminie 24 godzin przed dniem zwiedzania lub odbywaniem się wydarzenia programowego i po uprzednim zgłoszeniu do administratora Muzeum, adres e-mail do kontaktu: muzeum@fabrykanorblina.pl. W wypadku biletów zakupionych poprzez aplikację oraz stronę, po pozytywnym rozpatrzeniu przez operatora Muzeum Fabryki Norblina zwrot środków dokonywany jest na rachunek bankowy, z którego zrealizowana została płatność za zwracane bilety. Za bilety zakupione w kasie zwrot środków dokonywany jest gotówką lub na kartę płatniczą, z której uiszczono opłatę za bilety, w kasie Muzeum.
§5 Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem
- Zwiedzanie indywidualne lub grupowe może odbywać się z przewodnikiem muzealnym pod warunkiem, że w dniu zwiedzania dostępny jest przewodnik współpracujący z Muzeum.
- Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem innym niż przewodnik współpracujący z Muzeum jest niemożliwe.
- Zwiedzanie wystawy stałej Muzeum z przewodnikiem muzealnym może odbywać się w języku polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim, francuskim, ukraińskim.
§6 Reklamacje
- Zwiedzającym przysługuje prawo do złożenia reklamacji dotyczących usług związanych ze zwiedzaniem Muzeum.
- Reklamację można złożyć osobiście w kasie biletowej Muzeum lub drogą elektroniczną na adres poczty elektronicznej: muzeum@fabrykanorblina.pl
- Muzeum przysługuje prawo do zwrócenia się do zwiedzającego składającego reklamację o pozyskanie informacji dotyczących składanej reklamacji.
- Do rozpatrzenia reklamacji niezbędne jest podanie danych kontaktowych zwiedzającego w postaci imienia, nazwiska i adresu e-mail lub adresu korespondencyjnego umożliwiające przekazanie informacji o sposobie rozpatrzenia reklamacji.
- Muzeum zastrzega sobie prawo do rozpatrywanie jedynie tych reklamacji, które nie są anonimowe.
- Muzeum rozpatrzy reklamację w terminie 14 dni od dnia przekazania jej Muzeum, chyba, że dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe z uwagi na złożoność reklamacji i konieczność ustalenia przez Muzeum okoliczności faktycznych. W takim wypadku Muzeum ma praw do przedłużenia okresu rozpatrywania reklamacji o kolejne 14 dni.
- W wypadku powstania sporu sądowego dotyczącego świadczonych przez Muzeum usług zwiedzania Muzeum rozpoznawać je będzie sąd właściwy z uwagi na siedzibę Muzeum.
§7 Ogólne zasady przebywania na terenie Muzeum
- Zwiedzający przebywający na terenie Muzeum mają obowiązek stosowania się do poleceń służb budynkowych, w tym w szczególności pracowników Muzeum i pracowników ochrony.
- Teren Muzeum jest objęty monitoringiem wizyjnym, zaś ekspozycja Muzeum jest stale dozorowana.
- Na terenie Muzeum zabrania się przebywania osobom:
- znajdującym się pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub innych substancji ograniczających lub wyłączających świadome działanie, jeżeli ich zachowanie zagraża zdrowiu lub życiu innych osób, zakłóca funkcjonowanie Muzeum lub utrudnia korzystanie z przestrzeni Muzeum innym osobom,
- posiadającym przedmioty niebezpieczne, tj. mogące zagrozić zdrowiu i życiu osób znajdujących się na terenie Muzeum lub też mieniu,
- które swoim lekkomyślnym lub nieodpowiedzialnym zachowaniem zagrażają bezpieczeństwu zbiorów Muzeum,
- których zachowanie narusza zasady współżycia społecznego, dobre obyczaje lub zakłóca spokój innych zwiedzających albo utrudnia im zwiedzanie,
- nieprzestrzegającym niniejszego regulaminu lub Regulaminu Kompleksu Fabryka Norblina.
- Pracownicy Muzeum oraz pracownicy ochrony mają prawo nie wpuścić osoby, o której mowa w ust. 3 powyżej na teren Muzeum lub zwrócić się do takiej osoby o opuszczenie Muzeum. W takim wypadku osobie wyproszonej z Muzeum nie przysługują w stosunku do Muzeum żadne roszczenia, w tym o zwrot środków za bilet wstępu.
- Na terenie Muzeum obowiązuje zakaz spożywania posiłków i napojów alkoholowych, z wyjątkiem miejsc do tego wyraźnie przeznaczonych.
- Na teren Muzeum zabrania się:
- wnoszenia napojów alkoholowych, środków odurzających, psychotropowych lub innych substancji ograniczających lub wyłączających świadome działanie,
- wnoszenia broni, materiałów wybuchowych, łatwopalnych i innych materiałów niebezpiecznych jak również środków przymusu bezpośredniego, przy czym zakaz ten nie dotyczy osób, które są uprawnione do posiadania powyższych na podstawie odpowiednich przepisów prawa powszechnie obowiązującego,
- poruszania się po przestrzeni wyłączonej ze zwiedzania,
- biegania, wchodzenia na elementy stanowiące część ekspozycji lub na elementy konstrukcyjne wystawy stałej lub wystaw czasowych,
- poruszania się na rowerach, deskorolkach, rolkach, hulajnogach, hulajnogach elektrycznych oraz innych podobnych,
- zakłócania spokoju i utrudniania zwiedzania innym zwiedzającym Muzeum oraz pracownikom Muzeum,
- śmiecenia,
- rzucania przedmiotami oraz wszelkich zachowań powszechnie uznanych za wulgarne, agresywne,
- przenoszenia elementów poza jego teren oraz niszczenia elementów wyposażenia Muzeum.
- W trakcie poruszania się po Muzeum należy szczególnie uważać na wystające fragmenty wystawy, zakończone ostrymi krawędziami, wykonanymi ze szkła lub stanowiącymi niebezpieczeństwo przygniecenia, zmiażdżenia, skaleczenia czynnego uszczerbku na zdrowiu.
- Zwiedzającym zabrania się dotykania eksponatów i ekspozycji, z wyjątkiem elementów ekspozycji wyraźnie do tego przeznaczonych. Ponadto zwiedzającym zabrania się podejmowania działań mogących doprowadzić bezpośrednio lub pośrednio do uszkodzenia, zniszczenia ekspozycji Muzeum, jej elementów lub elementów wyposażenia Muzeum.
- Na terenie Muzeum zabrania się prowadzenia działalności handlowej, promocyjnej, reklamowej oraz każdej innej działalności nie związanej ze zwiedzaniem Muzeum z wyjątkiem punktów do tego wyraźnie przeznaczonych.
- Na terenie Muzeum obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych oraz papierosów elektronicznych, z wyłączeniem miejsc do tego przeznaczonych
§9 Bezpieczeństwo Muzeum
- Teren Muzeum jest objęty systemem monitoringu audiowizualnego (CCTV), ponadto na terenie Muzeum wykonywane są usługi ochrony fizycznej przez upoważnionych do tego pracowników ochrony fizycznej. Usługi te świadczone są zgodnie z ustawą z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia.
- Osoby przebywające na terenie Muzeum mają obowiązek stosować się do poleceń pracowników ochrony fizycznej i współpracować z nimi w wypadku podejmowania przez nich działań wynikających ze świadczenia usług ochrony fizycznej.
- Pracownicy ochrony fizycznej mają prawo do podejmowania działań mających na celu zapewnienie przestrzegania ogólnych zasad przebywania na terenie Muzeum, w tym do sprawdzania czy przebywające na terenie Muzeum stosują się do niniejszego regulaminu.
- Muzeum zastrzega sobie prawo do przerwania realizacji świadczonych usług w sytuacji wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia zwiedzających. W takim wypadku zwiedzającym nie przysługuje prawo do zwrotu kosztów biletu.
- Osoby przebywające na terenie Muzeum mają obowiązek stosować się do ogłoszeń oraz komunikatów dotyczących bezpieczeństwa, w tym komunikatów dotyczących ewakuacji.
- Na terenie Muzeum znajdują się oznaczone wyjścia ewakuacyjne oraz oznaczone drogi ewakuacyjne. W wypadku komunikatu o ewakuacji osoby znajdujące się na terenie Muzeum są zobowiązane do natychmiastowego opuszczenia Muzeum najbliższym wyjściem ewakuacyjnym oraz do wykonywania poleceń pracowników ochrony fizycznej, pracowników Muzeum lub pracowników Muzeum.
- W przypadku wystąpienia zdarzeń niepożądanych osoby przebywające na terenie Muzeum mają obowiązek powiadomienia o nich pracowników ochrony fizycznej, pracowników Muzeum lub pracowników Muzeum.
§11 Postanowienie końcowe
- Regulamin wchodzi w życie w dniu jego ogłoszenia przez Dyrektora Muzeum.
- Wszelkie zmiany Regulaminu wymagają zachowania formy pisemnej oraz ich udostępnienia na stronie internetowej Muzeum muzeumfabrykinorblina.pl , w kasie Muzeum.
- Regulamin Zwiedzania Muzeum Fabryki Norblina jest integralną częścią Regulaminu Kompleksu Fabryki Norblina.