Nowa książka o Julii Keilowej – zachęcamy do lektury!

Z radością informujemy, że 21 sierpnia 2024 roku odbyła się premiera książki Małgorzaty Czyńskiej „Julia Keilowa. Biografia”, poświęconej jednej z najważniejszych postaci polskiego wzornictwa w dwudziestoleciu międzywojennym. Muzeum Fabryki Norblina, jako partner tego wyjątkowego projektu, serdecznie zachęca do sięgnięcia po ten arcyciekawy życiorys, który wchodzi w skład serii „Projektantki”.

Julia Keilowa (1902–1942) była wybitną warszawską metaloplastyczką, która swoimi projektami zrewolucjonizowała przedmioty codziennego użytku, nadając im elegancki i nowoczesny styl art déco. W książce Czyńska nie tylko przywraca pamięć o tej znakomitej artystce, ale również rekonstruuje jej niezwykłą biografię, odkrywając na nowo jej wkład w polską i europejską sztukę użytkową.

Publikacja ta to doskonała okazja, aby poznać historię kobiety, której twórczość, choć dziś uznawana za ikoniczną, pozostawała przez długi czas zapomniana. W książce zestawiono dorobek Keilowej z twórczością jej współczesnych – Soni Delaunay, Jutty Sika, Christy Ehrlich i Sylvii Stave, co pozwala spojrzeć na jej dzieła w szerszym, międzynarodowym kontekście.

Nasze Muzeum nie bez powodu zostało partnerem tej publikacji. Julia Keilowa była bowiem związana z Fabryką Norblina w 20-leciu międzywojennym.  Jednym z przedmiotów zaprojektowanych przez nią ok. 1935 roku na zlecenie zakładów przy Żelaznej 51/53 była cukiernica Kula – zaliczana dziś do kanonu polskiego wzornictwa.  Między innymi ten przedmiot można nadal oglądać na naszej wystawie czasowej „Platery art deco z Fabryki Norblina”, którą tworzy ekspozycja platerów, wytwarzanych w Fabryce Norblina w latach 30. XX wieku (będzie go również można dalej ogkladać na wystwie stałej – w jednej z gablot tworzących aranżację przedwiojennego sklepu firmowego Norblin, Bracia Buch i T. Werner z Marszałkowskiej 127 w Warszawie). .

Przypominamy również, że do 1 września w Muzeum Warszawy trwa monograficzna wystawa poświęcona Julii Keilowej. Wystawa ta skupia się na roli artystek-projektantek w pierwszych dekadach XX wieku oraz na procesie nobilitacji wzornictwa jako pełnoprawnej dziedziny sztuki.

Zapraszamy do lektury i odkrywania fascynującej historii jednej z najwybitniejszych polskich projektantek!

O autorce:

Małgorzata Czyńska – uznana pisarka, dziennikarka i historyczka sztuki, specjalizująca się w krytyce dizajnu oraz kuratorstwie wystaw. Jej książki, takie jak „Kobro. Skok w przestrzeń” czy „Witkacy i kobiety”, zdobyły uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Książka o Julii Keilowej to kolejna pozycja w jej imponującym dorobku literackim, którą warto mieć na swojej półce.