Skip to content

Nie tylko secesja w wyrobach firmy Norblin, Br. Buch i T. Werner

Ekspozycja zatytułowana „Nie tylko secesja w wyrobach firmy Norblin, Br. Buch i T. Werner” to wystawa prezentująca piękno i bogactwo wzornictwa przemysłowego firmy Norblin, Br. Buch i T. Werner. Dostępna jest dla zwiedzających w dniach 18 grudnia 2024 – 3 sierpnia 2025.

Wystawa ukazuje unikatowe obiekty użytkowe i dekoracyjne, które odzwierciedlają przemiany stylistyczne od XIX wieku aż po okres międzywojenny. Dzięki nim można zobaczyć, jak zmieniały się trendy w sztuce użytkowej na przestrzeni niemal dwóch stuleci.

Oto, jak tę fascynującą historię opisuje jedna z kuratorek wystawy, dr Joanna Paprocka-Gajek:

Prawie 200 lat działalności firmy założonej przez Wincentego Norblina w Warszawie to imponująco długi czas, zwłaszcza w dziedzinie wzornictwa przemysłowego, które podlegało wpływom zmieniającej się mody i upodobań nabywców. Okres 1819-1939 był szczególnie burzliwy pod względem zmian stylistycznych. Znacznie zwiększyła się możliwość podróżowania po Europie, skąd czerpano nowe idee i nowinki formalne, chętnie rozwijane na ziemiach polskich przez rodzimych artystów oraz wytwórców przedmiotów codziennego użytku. Po długim trwaniu stylów historycznych i akademickich, secesja podniosła znaczenie obserwacji natury; to z niej twórcy zaczęli czerpać inspiracje, ujawniane następnie w formach i dekoracjach wyrobów użytkowych. Około roku 1900 styl nazwany „Secesją” zatriumfował na wystawie światowej w Paryżu. Układające się naturalnie, płynne linie i wzory roślinne dominowały w formach secesyjnych mebli, wyrobów ze szkła, ceramiki, kamienia i metali. Na zmiany stylu szybko zareagował także przemysł platerniczy. Plastyczny metal świetnie nadawał się do modelowania nowych wzorów czerpanych z obserwacji natury. Powstawały naczynia i sztućce dekorowane kwiatami irysów, oplatane gałązkami powoju i polnymi kwiatami, chętnie dopełniane falistą linią rozpuszczonych włosów i kształtów postaci kobiecych. Wyroby z tego okresu, ale i nie tylko, będące obiektem pożądania ówczesnych odbiorców i dzisiejszych kolekcjonerów, mogą Państwo zobaczyć na wyjątkowej wystawie w Muzeum Fabryki Norblina.

Wystawa została przygotowana przez zespół kuratorski w składzie: Joanna Paprocka-Gajek, Renata Pieniek oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, a obiekty zostały użyczone dzięki uprzejmości pasjonatów: Tomasza Gapińskiego, Piotra Gulczyńskiego, Sebastiana Królaka i Kamila Zawadzkiego.

Ekspozycja towarzyszy wystawie „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku. 200 lat platernictwa w Polsce”, organizowanej przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (29.11.2024 – 3.08.2025).