Wystawa pt. „Budda Warszawski”, która odbywała się od 10 października 2023 roku do 17 marca 2024 roku w Muzeum Fabryki Norblina w Warszawie, była wydarzeniem, które wzbogaciło ekspozycję o zaskakujące eksponaty. Na Żelazną 51/53 wróciły wtedy dwie figurki Buddy, wyprodukowane w fabryce Norblina około 1913/1914 roku na zamówienie rządu Mongolii.
Te blaszane figurki Buddy miały niezwykłą historię, która sięgała ponad 100 lat wstecz. W 1912 roku, niedługo po odzyskaniu przez Mongolię niepodległości od Chin, władze tego kraju zleciły wykonanie 10 000 posągów Buddy długiego życia, znanego jako Amitajus. Aż 9 000 z tych figurek zostało wyprodukowanych w zakładach firmy Norblin, Bracia Buch i T. Werner w Warszawie. Dwie z tych figurek, dzięki uprzejmości kustosza Macieja Magury-Góralskiego, trafiły do Muzeum Fabryki Norblina, które mieści się na dawnych terenach fabrycznych.
Wystawa umożliwiła odwiedzającym zgłębienie historii tych figurek, której dalszy ciąg był równie interesujący. Figurki trafiły do świątyni Megdżid Dżanrajsig w klasztorze Gandan w stolicy Mongolii, lecz w wyniku rewolucji komunistycznej w latach 30. XX wieku większość tych cennych zbiorów została zniszczona lub rozgrabiona.
– Ta historia była rzeczywiście niesamowita – mówił Artur Setniewski, dyrektor Muzeum Fabryki Norblina. – 9 000 figurek Buddy z Fabryki Norblina trafiło do świątyni Megdżid Dżanrajsig, jednak po rewolucji komunistycznej zbiory te zostały niemal doszczętnie zniszczone. W imieniu Muzeum Fabryki Norblina chcę serdecznie podziękować Panu kustoszowi Maciejowi Magurze-Góralskiemu za ich wypożyczenie. Dzięki temu goście naszego Muzeum mogli poznać tę niezwykle ciekawą historię i nietypowy wyrób zakładów przy Żelaznej.
Wystawę można było podziwiać w jednej z witryn muzealnych w Fabryce Norblina, a pełne szczegóły tej fascynującej historii można było poznać podczas zwiedzania Muzeum z przewodnikiem.