Skip to content

Wystawa „Zetrzyj z włosów pył bitewny” za nami

2 października odbył się finisaż wystawy „Zetrzyj z włosów pył bitewny”, który zamknął trwającą od 3 sierpnia ekspozycję w przestrzeni wystawienniczej w budynku Plater.

Wystawa, zorganizowana przez Archiwum Akt Nowych, Fundację Archeologia Fotografii oraz Muzeum Fabryki Norblina, prezentowała fotografie Ryszarda Białousa i Tadeusza Sumińskiego – dwóch powstańców, którzy mimo tragicznych przeżyć potrafili dostrzec otaczające nas piękno i zatrzymać je w kadrze.

Na wystawie można było podziwiać fotografie krajobrazów przyrody Polski i Argentyny (Patagonia) – miejsc, z którymi autorzy zdjęć związali swoje powojenne życie. Ryszard Białous, dowódca batalionu „Zośka”, oraz Tadeusz Sumiński, żołnierz tego oddziału, przeszli powstańczy szlak bojowy z Woli przez Stare Miasto, Śródmieście aż po Czerniaków. Po wojnie ich drogi rozeszły się – Białous wyemigrował do Argentyny, a Sumiński pozostał w Polsce, gdzie został zawodowym fotografikiem.

Wystawie towarzyszyły wydarzenia, pozwalające na pogłębienie wiedzy na temat:

  • Życia i twórczości fotograficznej Tadeusza Sumińskiego. 19 sierpnia odbył się panel dyskusyjny z dr Weroniką Kobylińską z Fundacji Archeologii Fotografii, która przedstawiła biografię Tadeusza Sumińskiego, natomiast dr Agnieszka Pietrzak z Archiwum Akt Nowych przybliżyła jego twórczość. Mieliśmy okazję obejrzeć zbiór jego fotografii z różnych cykli, w tym industrialnego.
  • Ryszarda Białousa, dowódcy Batalionu „Zośka”, i jego związków z Argentyną. 18 września odbyło się spotkanie, podczas którego Mariusz Olczak – historyk, dyrektor Archiwum Akt Nowych – przybliżył biografię oficera Kedywu Armii Krajowej, a Rafał Łuszczewski – profesor muzykologii – wzbogacił wydarzenie opowieściami o Argentynie.
  • Wydarzeń związanych z historyczną wystawą „Warszawa Walczy 1944 – 63 dni Powstania Warszawskiego”. 25 września odbyło się spotkanie, podczas którego prelegenci: Magdalena Hartwig z Archiwum Akt Nowych oraz Artur Setniewski z Muzeum Fabryki Norblina, opowiedzieli o kulisach organizacji tej wyjątkowej ekspozycji, która miała miejsce tuż po wprowadzeniu stanu wojennego, oraz o jej znaczeniu w życiu Warszawy i Polski na początku lat 80.”

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili naszą wystawę i wzięli udział w wydarzeniach towarzyszących.

Specjalne podziękowania kierujemy do Archiwum Akt Nowych – pomysłodawcy wystawy, a w szczególności do Mariusza Olczaka – dyrektora, kuratorek: Magdaleny Hartwig, dr Agnieszki Pietrzak oraz Beaty Świerczyńskiej, odpowiedzialnej za oprawę graficzną. Dziękujemy również Fundacji Archeologii, której prezeską jest dr Weronika Kobylińska, za udostępnienie fotografii na wystawę. Dziękujemy także wszystkim innym osobom zaangażowanym w projekt.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych – będziemy informować o kolejnych inicjatywach i wystawach organizowanych przez Muzeum Fabryki Norblina.