Skip to content

Łyżeczka „Borówka”

To wyraz naszego uznania dla ponad 150-letniej tradycji fabryki Norblin, Bracia Buch i T. Werner – jednego z najbardziej renomowanych i znanych przedsiębiorstw branży metalowej w dawnym Królestwie Polskim. Swoją sławę zawdzięczało ono przede wszystkim eleganckim platerowanym wyrobom, które trafiały na stoły warszawskich mieszczan, a także do krajów, Zakaukazia, Rosji, a nawet Persji. Firma Norblinów i Wernerów miała swój ogromny wkład w wyposażanie ówczesnego społeczeństwa w wyroby galanterii metalowej. W szczytowym okresie, jej placówki znajdowały się nie tylko w całej Polsce, ale i w odległych od niej rejonach, m.in. w Teheranie.

Przez ponad 13 lat trwały intensywne prace, by kwartał pomiędzy ulicami Żelazną, Prostą i Łucką, na którym znajdowały się dawne zakłady Norblina, przywrócić do życia – zwrócić go miastu i mieszkańcom.  Teraz ten blisko 2-hektarowy teren ponownie wypełnia się życiem – staje się wyjątkowym miejscem kultury, rozrywki, spędzania wolnego czasu oraz gastronomii, handlu i usług.

Aby upamiętnić zakończenie prac przy rewitalizacji Fabryki Norblina, stworzyliśmy limitowaną, kolekcjonerską serię łyżeczek do cukru, które są wiernym odwzorowaniem jednego z najpopularniejszych projektów norblinowskich zakładów. W jej katalogach  pojawił się po raz pierwszy na początku XX w., a szczyty swojej popularności osiągnął w latach 20 i 30 XX w. Słynny wzór „borówki”, którym jest ozdobiona łyżeczka, czerpie swoje inspiracje z późnej secesji. Mimo tego, że dawne metody produkcji nie są już stosowane, dzięki kreatywnej współpracy z pracownią Konarski & Bzowski, udało się wykonać serię łyżeczek, wiernie oddającą wzór z początków XX w., przy zastosowaniu techniki odlewu na wosk tracony. Tak jak w oryginale, łyżeczka pokryta jest warstwą, galwanicznego srebra, dzięki czemu wiernie oddaje swój pierwowzór.

Poprzez ten symboliczny przedmiot kłaniamy się polskiemu wzornictwu przemysłowemu, a także przypominamy o świetnej tradycji i historii polskiego platernictwa. Mamy nadzieję, że ten upominek zachęci Państwa do zgłębienia wiedzy o historii dawnych zakładów przy ulicy Żelaznej, którą w ramach czterech ścieżek zwiedzania prezentujemy w Muzeum Fabryki Norblina.